Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı’nın 2017 Philip C. Jessup Uluslararası Hukuk Farazi Dava Yarışması’nın Uluslararası Turnuvalarında Başarısı2017 Philip C. Jessup Uluslararası Hukuk Farazi Dava Yarışması’nın Uluslararası Turnuvalarında Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Takımı’nın Başarısı

 

Uluslararası Hukuk Öğrencileri Birliği (ILSA) tarafından düzenlenen Philip C. Jessup Uluslararası Hukuk Farazi Dava Yarışması’nın uluslararası ayağı 9-15 Nisan 2017 tarihleri arasında ABD, Washington DC’de gerçekleşti. Bu yıl elli sekizincisi düzenlenen ve uluslararası hukuk camiasının en itibarlı ve köklü farazi dava yarışması olan Philip C. Jessup Yarışması’nın uluslararası turnuvalarında ülkemizi, ulusal turda birinciliği göğüsleyen Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Jessup takımı öğrencileri Gözde Berkil, Osman Pepeoğlu, Hümeyra Çolak ve Abdurrahman Kayıklık temsil etti. Takımın koçluğunu ise Zeynep Elibol Brönneke, Berkay Özlüdil ve Valentina Azarova üstlendi.

Bu yıl rekor seviyede katılımla, farklı ülkelerden toplam 650 üniversitenin yarıştığı ve 143 tanesinin uluslararası turnuvalarda yer almaya hak kazandığı Jessup Farazi Dava Yarışması’nda Koç Üniversitesi, Harvard, Oxford ve Columbia gibi dünyanın önde gelen üniversitelerini geride bırakarak, “En İyi Davalı Muhtırası” dalında dünya ikinciliğini elde etti. Koç Üniversitesi takımı, final turuna kalamasa da, yaptığı dört maçtan üçünü kazanarak ülkemizi daha önce temsil eden takımlar arasında en çok galibiyeti elde eden takım oldu.

Yarışmanın bu yılki uyuşmazlık konusu, isimleri Atania ve Rahad olan farazi devletlerin arasında tezahür eden çeşitli hukuki ihtilaflar oldu. Bu ihtilaflar, sınıraşan akiferlere, kültürel mirasa, beslenme ve su hakkı gibi temel insan haklarına ve bu hakların ihlallerinin mülteci akınlarına yol açtığı durumlarda ne olacağına ilişkindi.