35 Yıllık uzunca sayılabilecek iş hayatımda birçok Hukuki konuyla uğraşmama rağmen Hukukun esasını, ruhunu ve her şeyin temeli olduğuna inandığım Adaleti anlamama yardımcı olan, hayatımın son dönemlerindeki en güzel öğretisini bana kazandıran Koç Hukuk fakültesine, başta sevgili Dekanımız Prof. Dr. Bertil Emrah Oder’e ve tüm hocalarıma, Fakülte mensuplarına ve beraber sınav hazırlıkları yaptığımız genç hukukçu arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

Bana hayatımın sonbaharında yeniden öğrenmeyi bir zevk haline getiren, bundan sonraki akademik çalışmama ilham veren, okuma zevkine tekrar kavuşmamı sağlayan ve ülkenin refahı için Hukukun üstünlüğü üzerine kafa yormama yol açan Koç Hukuk Fakültesinin LLM programını lisansüstü eğitim alıp kendini geliştirmek isteyen her seviyede her yaşta herkese tavsiye ediyorum.

ABD anayasasını bu gözle okumanın ve yorumlamanın veya günümüz Türkiye’sindeki Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarını izlemenin bu kadar heyecanlı olacağını hiç tahmin etmezdim.

Hüsamettin Onanç

Kamu Hukuku Yüksek Lisans Mezunu

Hüsamettin-Onanc

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmanın biz mezunlara sağladığı en büyük avantaj, öğrencilere hukuk eğitimi boyunca ezberci hukuk anlayışından sıyrılarak sorgulamaya, araştırmaya ve eleştirmeye yönelik bir hukuk anlayışı aşılamasıdır. Bununla birlikte Hukuk Fakültesi ders programında Türk hukukuna yönelik temel derslerin yanı sıra karşılaştırmalı ve uluslararası hukuk alanlarında sunulan dersler de Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunlarına ayrıcalık sağlamaktadır. Bu kapsamda hukuk eğitimim boyunca edindiğim tüm bu kazanımlar neticesinde mezun olduğumda, hukukun herhangi bir alanında uzmanlaşabilme olanağına sahip oldum.

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, lisans öğrenimim boyunca edindiğim tüm bilgileri daha da derinleştirmek adına Koç Üniversitesi’nde özel hukuk tezli yüksek lisans programına kayıt oldum. Karşılaştırmalı ve disiplinlerarası hukuk alanlarında bir çok faydalı ders sunan program kapsamında halihazırda yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim.

Ezgi Arık
Hukuk Fakültesi – 2016 Mezunu

Ezgi_Er

Dört senemi geçirdiğim Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde aldığım eğitime geriye dönüp baktığımda tereddütsüz Türkiye’deki en iyi hukuk eğitimini aldığımı düşünüyorum. Türkiye’nin ve İstanbul’un diğer saygın hukuk fakültelerinde okuyan arkadaşlarımdan edindiğim intibalar bana Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin bilhassa şu bakımlardan öne çıktığını gösterdi: (i) her biri alanında yetkin hocalar ile birebir iletişim sağlayan fırsatlar ve en başta hocalara araştırmalarında yardımcı olma imkânı veren ‘work-study’ programı, (ii) yurt dışı ile olan bağlantılar ve açılımlar, (iii) çift ana dal ve yan dal imkânları ve nihayet (iv) sadece Türkçe değil İngilizce hukuk terminolojisini de öğretmeyi hedefleyen kapsamlı müfredat.

Nitekim birinci sınıfın yazında, bahsettiğim yurt dışı açılımlarından yararlanmak üzere Fakültemiz’in de üyesi bulunduğu uluslararası ölçekte bir kuruluş olan Law Schools Global League’in Lizbon’da düzenlenen yaz okuluna, yine okulumuz tarafından burslu olarak gönderildim. Uluslararası hukuk hocamız Doç. Dr. Başak Çalı’ya iki buçuk yıldır ‘work-study’ programı kapsamında öğrenci asistanı sıfatıyla yardımcı olmaktayım. Bunun dışında, Oxford Üniversitesi Yayınları ve Fakültemiz’in iş birliği sayesinde aynı zamanda Oxford İnsan Hakları Raporları isimli projede raportör olarak görev yapıyor ve Birleşmiş Milletler’in insan hakları mercilerinin görüşlerini analiz eden bir ekiple beraber çalışıyorum. Bunlara ilaveten, uluslararası ilişkiler ile yan dalımı da sürdürüyorum.

Lisans eğitimimi takiben, 2016 senesinin Ağustos ayında, hukuk yüksek lisansıma Fulbright bursiyeri olarak Harvard Üniversitesi’nde başlayacağım.

Hocalarla birebir irtibatı mümkün kılan okul ortamının ve yine Fakülte’nin yurt dışı açılımlarının kendimi geliştirmede etkisinin çok fazla ve anlamlı olduğuna inanıyor, Türkiye’de hukuk tahsili yapmak isteyen herkese Koç Üniversitesi’ni ciddiyetle değerlendirmelerini öneriyorum.

Cem Tecimer Hukuk Fakültesi – 2016 Mezunu
Cem_Tecimer

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde aldığım çok yönlü eğitimin kariyerim açısından bana birçok fırsat yarattığını gördüm. Bu eğitim, sadece profesyonel iş yaşamında ön planda olmamızı sağlayan formasyona değil yaşam vizyonumuza da katkıda bulunan bir nitelikte. Bu doğrultuda, 2012 yılında mezun olunca önce özel hukuk alanında yasal stajımı tamamlayarak avukat oldum. Ardından Koç Üniversitesi’nde kamu hukuku tezli yüksek lisansına başladım. Yaşadığım bu süreç, kamu sektöründe çalışma ve diplomat olma isteğimde etkili oldu. Dışişleri Bakanlığı’nın sınavını kazanarak bu yönde ilk adımımı atmış bulunuyorum.

Koç Üniversitesi sadece okuduğunuz bölüme ilişkin bilgiyi ve beceriyi öğretmek ile kalmıyor. Ayrıca okurken kazandığımız anlayış, değerli hocalarımızın farklı alanlarda kendimizi geliştirmemiz konusunda yol göstermesi ile şekillenmektedir. Bu durum bireysel kazanımlara ek olarak “Koç Üniversiteli olma” duruşuna katkı sağlıyor. Aldığımız kapsamlı ve sorgulayıcı hukuk eğitimi de bu duruşun saygınlığını güçlendiriyor. Bu nitelikli eğitim ve anlayışa ek olarak öğrenci sayısının azlığının öğrenci-akademisyen ilişkilerine sağladığı avantajın önemi yadsınamaz. Ayrıca, belirli dersleri İngilizce alabilme olanağının da iş hayatımızda bizleri ayrıcalıklı kıldığını gördüm.

Koç Üniversitesi’ne özgü kampüs hayatının ve arkadaşlık ortamının üniversite yıllarımıza değer kattığını da vurgulamalıyım. Katıldığım değişim programında, fakülte temsilcisi olarak yer aldığım öğrenci konseyinde ve aktif olarak çalıştığım Hukuk Kulübü’nde edindiğim sosyal tecrübeler bu değeri benim için daha da artırdı. Geleceğime taşıdığım kazanımlarımla ve anılarımla üniversitem meslek hayatımda da beni heyecanlandırmaya devam ediyor.

Dilara Çelik

Koç Üniversitesi Kamu Hukuku Tezli Yüksek Lisans 2012 Mezunu

dilaracelik